Green-Flora - Форум за цветя Форуми Green-Flora - Форум за цветя
Форум за цветя, информация, съвети

ГалерияГалерия  Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Сайта използва технологии включващи "бисквитки". Научете повече. Разбрах! Затвори
Рози 2013
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Green-Flora - Форум за цветя Форуми -> Рози и клематиси
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
vessellka
Flower

МнениеПуснато на: Thu Aug 22, 2013 12:31 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря!
Освен Салита и Алоха, всички останали рози са от пазара. Няма проблем да дам резник по-късно есента Smile
Специално на тази розовата повтарящия и цъвтеж е много обилен. Най богат от всички, които имам. За съжаление цвета и не е траен, Много бързо се разпадат листенцата.
Само да добавя, че всички показани рози са катерещи. Laughing
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Fiut
Flower

Местожителство: Bulgaria

МнениеПуснато на: Thu Aug 22, 2013 1:12 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря ти! Много ми хареса. Нямам много място за катерещи, но по-натам може да се възползвам, пък ако ще да зарозя някоя предблокова градинка!
Върнете се в началото
vessellka
Flower

МнениеПуснато на: Thu Aug 22, 2013 1:31 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

При нас на всякъде по предблоковите градинки е пълно с рози. Много е хубаво така. Не се свени да садиш на публични места Smile
Върнете се в началото
Fiut
Flower

МнениеПуснато на: Thu Aug 22, 2013 1:37 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

То и тук има ентусиасти, аз просто досега не съм го правила, но като не остана място ще започна и там.
Върнете се в началото
vessellka
Flower

МнениеПуснато на: Tue Aug 27, 2013 6:41 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Фют, видях, че си писала на друго място, че си ползвала аминокиселини Аминототал. Аз първо помислих, че са човешки и си си правила експерименти, ама то си били растителни Smile
Сподели малко повече лично мнение за ползата и вреди (ако има) от аминокиселини.
Върнете се в началото
Fiut
Flower

МнениеПуснато на: Wed Aug 28, 2013 12:18 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз купих пролетта от един интернет магазин в БГ, те са малки пликченца и се разтварят във вода. За ползите не знам, аз и тор от калифорнийски червеи слагах. Но зеленчуците - чушки и домати - са здрави, силни и раждат много добре. Пръскани са къмто 4 пъти, не е точна схема де. Струва ми се, че помага. Пръсках и някои цветя, знам ли колко са помогнали. Но градината е свежа и цъфтяща тази година. Забелязах страничен ефект единствено при 2 от розите, които определено пръскани на фаза пъпка дадоха много ярък цвят. После нормализираха цвета при следващите пъпки. И двете са тип прасковено зарозовяващо. Та доста по-ярко оранжевееха този път. Не е вреда все пак. Просто вместо слабо оранжево стана по-ярко.
Върнете се в началото
vessellka
Flower

МнениеПуснато на: Wed Aug 28, 2013 12:35 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря за отговора tulip
Чудех се, сигурно действа като изкуствената тор - бомбов удар със синтетика. Нали не са натурални? Падам си повече по еко-то, поне каквото може. Не че не ползвам изкуствена тор, но гледам да е по-малко а слагам повече естествена.
Върнете се в началото
Fiut
Flower

МнениеПуснато на: Wed Aug 28, 2013 1:13 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами не знам, аз също ползвам по възможност естествени. Това по-скоро били нещо като витамини за растения. Може би не съм се запознала по-подробно, но не са просто химически елементи смесени като тор, което всъщност са гранулите, които купуваме. Там са смесени в определена пропорция азот, калий и фосфор.
Аминокиселините, независимо от какво като суровина са получени, са по-скоро биологични стимулатори, от тях се състоят белтъците, които са органични. Ето от нета:
Белтъците са биополимери, образувани от аминокиселини, подредени в линейни вериги и свързани помежду си чрез пептидни връзки. Много от белтъците са ензими, които катализират метаболитните биохимични реакции. Други имат структурна или механична функция, като например тези, образуващи цитоскелета (система от структурни елементи, поддържаща формата на клетката) [6]. Белтъците са важни и за процеси като клетъчната сигнализация, имунните реакции, клетъчната адхезия, активния транспорт през мембраните и клетъчния цикъл [7].

Правя си извод, че аминокиселините стимулират по-добър метаболизъм в живите структури. Действат на много по-високо или дълбоко ниво за живите организми, отколкото простите химични елементи, които тръгват да действат от по-външно ниво на биологичните структури. Аминокиселини приемат атлетите, например. Не могат да се сравняват с гранулираните торове като вещества по никакъв начин. Просто са на съвсем различен принцип. Все едно да сравниш инсулин с готварска сол. И двете ге приемаме, но едното е директна част от живия организъм, а другото първоначален ресурс.

Да добавя, че сина ми учи за да кандидатства медицина и ми е надул главата - съвсем доброволно от моя страна - с химия, биохимия и биология. От него знам, че аминокиселините са нещо изключително основно и необходимо за живите организми. Друг е въпросът колко са и какви в тези пликчета. Но за мен е за предпочитане от простите торове. Не че не ги ползвам. Но еко практиките са ми страст от много години. Аз дори за вредители не пръскам с нищо силно. Сапун, калиев перманганат, суроватка. Единствено на любимите рози слагам гранули, признавам. Но съм щастлива отглеждаща много много калинки, признак за еко равновесие.
Върнете се в началото
vessellka
Flower

МнениеПуснато на: Wed Aug 28, 2013 7:52 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Мерси за инфото.
Заинтригува ме с калинките. Как ги отглеждаш? И как ги запазваш при себе си. Или те сами са си харесали градината ти за свой дом?
Между другото се изненадах тези дни разглеждайки обстойно каталога на Кордес попаднах на крадко описание на болестите и там за въшките пишеше, че са защитени и са полезни за природата и да не се пръскат, а да се викат някакви специалисти или ползватели на листните въшки и да ги събират. Грубо го перефразирам, че не знам дали правилно съм го разбрала (текста не е на български).
Та дали наистина са полезни за мен все още е мистерия. Но мога да споделя опит с хомеопатично лекарство Стафизагрия с/у въшки. Не всички случаи са ми успешни но поне по-голямата част. Важното е, че е напълно безвредно.
Върнете се в началото
Fiut
Flower

МнениеПуснато на: Thu Aug 29, 2013 11:16 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Калинките се отглеждат сами, аз просто съм осигурила биоразнообразие и прилична екосреда, доколкото е възможно в града. Техните ларви се хранят точно с въшките, които толкова упорито изтребваме. Установила съм, че малко въшки не вредят толкова на розите, и освен при голямото им нашествие през май ги почиствам ръчно , и пръскам с сапунена вода. Не се изтребват, но и не пречат толкова, розите си цъфтят. Калинките си снасят едни яйчица по листата, излюпват се едни ларвички черни с беличко, които почистват въшките, защото това е единствената им храна. Така популацията се разраства и те си стоят до храната - да не са луди да тръгнат из бетона? А после разбрах, че количеството калинки служи за определяне на чистотата на земеделието, не съм го измислила аз. Но се зарадвах!
А на сайта на Кордес може би са имали предвид точно тези "специалисти" по събирането на въшките, но не мога да съм сигурна. Аз от въшките не се впечатлявам толкова, въпреки че изглежда малко неугледно, вярно. Повече вредят гъбичните заболявания - мана, черни петна. Моят принцип е да не се втелясвам за всяко петънце, а да подсилвам общо растенията - условия, подхранване, подрязване. Силните растения във всички случаи са по-устойчиви на каквито и да е заболявания. Пък и голяма работа, че не са идеални, няма да ходя на изложба я! Важното е да не е замърсено пространството, че от там бера и зеленчуци, и най-вече подправки.
Това хомеопатичното ще го проуча, може да върши работа, благодаря!
Върнете се в началото
Elinka
Flower

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Sat Sep 28, 2013 9:08 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Имам си цъфнал Елф Razz

Имам два Елфа, но на единия не съм уцелила мястото и тази есен ще го пресаждам. Този, обаче си е на точното място и от сега се виждат едрите цветове. Има си и аромат.
pepina
Flower

МнениеПуснато на: Sat Nov 02, 2013 7:37 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ели, Елфчо ти е прелестен! Аз таман умувам къде да го изтипосам този, дето го чакам (и гледай майтам да не дойде!).

Към днешна дата Smile . Не гледайте, че някои са с малко черен фон, излязоха прекалено светли и се опитах да догодя поне самите рози да изглеждат, както са. Обаче зад тях излезе, като че са нощни снимки.
Ели бързо да казва, какво ми прати миналата година (беличката)! Това е чудо роза, само цъфти и цъфти, и пъпки, и грам болест няма, мъничка, а с бая едър цвят (не е Бидермайер, това розовото се появи сега, наесен). Пред нея е Чинко ди Майо, която се съвзе най-после (от пролетните гнили боклуци от Холандеца е) и есента е по-наситено-червена.

Следват: Twiggy's rose, Asperin, прецъфтяващите Гирлянди на Амур (само за сведение, че цъфти това време)

После: няколко цветлета от Palmengarten Frankfurt (много ярко розово), Biedermayer, изумителният Iceberg Cl. (стои в тази поза от 20 дена).

Leonardo da Vinci, Rosarium Uetersen, Rose Gaujard

3 розички, които не се умориха през целия сезон: Trumpeter, Easy Does It, Diamond Jubilee

Тази се е побъркала по никое време. Не я знам коя е, имам я от 10 години, никога не е с по-малко пъпки и мирише като да те упои.

Накрая - невероятният Munstead Wood, чийто цвят въобще не е такъв, най-близкото, с което мога да го сравня, е гъсто младо вино или тъмно червено кадифе за вечерна рокля. И една от десетината отварящи се пъпки на Jubilee de Prince de Monaco.

Май това ще е за тази година. Догодина се надяваме на повече

Smile
Върнете се в началото
sunny
Flower

Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Sun Nov 03, 2013 10:53 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Еб тайд и Канделайт

Последната промяна е направена от sunny на Sun Nov 03, 2013 11:57 am; мнението е било променяно общо 2 пъти
Върнете се в началото
sunny
Flower

МнениеПуснато на: Sun Nov 03, 2013 11:00 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Вижилон денгри и Ориент експрес

Последната промяна е направена от sunny на Sun Nov 03, 2013 11:58 am; мнението е било променяно общо 2 пъти
Върнете се в началото
sunny
Flower

МнениеПуснато на: Sun Nov 03, 2013 11:07 am    Заглавие: Отговорете с цитат

неизвестна, много едър цвят, розов

Последната промяна е направена от sunny на Sun Nov 03, 2013 11:59 am; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
sunny
Flower

МнениеПуснато на: Sun Nov 03, 2013 11:11 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Върнете се в началото
sunny
Flower

МнениеПуснато на: Sun Nov 03, 2013 11:49 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Green-Flora - Форум за цветя Форуми -> Рози и клематиси Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Страница 7 от 8

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети